I: spójnik przyłączający zdanie o treści niezgodnej z tym, co można wnioskować na podstawie zdania poprzedzającego;
II: partykuła komunikująca, iż to, o czym mowa w zdaniu, jest niezgodne z przewidywaniami mówiącego.

czwartek, 1 grudnia 2011

Pies Baskerville'ów, D. Attwood

Nie znam ani literackiego pierwowzoru, ani innych ekranizacji. Film trzymał w napięciu, aktorzy grający Holmesa i Watsona zagrali przekonująco, a całość zachęciła do zapoznania się z czymkolwiek pióra Arthura Conana Doyla (nie wiem, czy po tym jak widziałam film, to nie zdecyduję się jednak na coś innego o Sherlocku). Więc na plus. Nasunęły się nam, mi i Najmłodszemu, następujące skojarzenia:
  • Po paru minutach filmu NJMŁ wykrzyknął: Ja już wszystko wiem, to jest jak Scooby Doo! Trochę jest w tym racji, chociaż nie do końca - ale schemat podobny.
  • NJMŁ połyka aktualnie książki o tym angielskim (nie naszym, słynnym ostatnimi czasy, polskim) Harrym Potterze, i właśnie kończy Księcia Półkrwi, stwierdził więc, że Sherlock i Watson są jak Dumbledore i Harry. Nie mogę odmówić kolejnego przyznania mu racji. Ten stojący wyżej wie więcej, a ten stojący niżej wie mniej, i mu się to nie podoba. Wypisz-wymaluj Harry i Albus Persival Wulfryk Brian.
  • A to już moje: ach, te angielskie wrzosowiska! Tajemniczy ogród, Dziwne losy Jane EyreWichrowe Wzgórza. Istota tajemniczości i klimatu. Już samo słowo wrzosowiska ma w sobie to coś.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz